Hip Hop – Polska

Hip hop trafił do Polski za pośrednictwem breakdance (tańca na parkiecie, polegającym na obracaniu się na głowie, wykonywaniu figur za pomocą rąk). Było to w latach 80-tych XX wieku. Popularność tego typu tańca rozpoczęła się przede wszystkim za pośrednictwem bardzo popularnego wówczas filmu „Beat Street”. Pierwsze mistrzostwa w tańcu breakdance odbyły się w 1985 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

Zaczęły powstawać grupy młodych tancerzy, na przykład Broken Step. Hip hop w Polsce pojawił się w latach 90-tych, kiedy można było mówić już o muzyce tego typu. W tym czasie pojawił się zespół Salem oraz jego płyta – Skate. Jednak o popularnej, znanej na większą skalę produkcji można mówić w kontekście płyty Wzgórza Ya-Pa. W tym samym roku pojawia się płyta Alboom Liroya. Wykonawca z Kielc został nazwany twórcą polskiej odmiany gangsta rap. Płyta sprzedała się w rekordowym półmilionowym nakładzie. Był to naprawdę wielki rekord. Rok później zadebiutował zespół z Katowic – Kaliber 44. Później usłyszeliśmy o zespołach Molesta, Warszafski Deszcz, ZIP Skład, OMP, Mor W.A, Płomień 81, RHX, DJ 600 V.

Zespoły i osoby grające i rymujące połączyły rap z atmosferą blokowisk i szarości miejskiej. Trzeba także wspomnieć o bardzo popularnych grupach i hip hopowcach – Slums Attack, Peja. Innym obok ulicznego hip hopu był hip hop nazywany hardcore-psycho reprezentowany przez Kaliber 44. Ten typ muzyki to z kolei mocne brzmienie oraz psychologiczne, głębokie teksty. Ważnym dla polskiej sceny hip hopu okazał się album Paktofoniki – Kinematografia. Inny rodzaj, określany jako inteligentny hip hop, tworzą właśnie osoby z Paktofoniki, Abradab, Eldo. Istnieją też zespoły, które nie uzyskały większego rozgłosu (dla wielu popularność i pieniądze kłócą się z filozofią hip hopu) tworzą jako tak zwani undergroundwcy, na przykład można do tej grupy zaliczyć Asię Tyszkiewicz, i jej zespół Snuz, Paresłów. W latach kolejnych można zauważyć na rynku dość duże pojedynki znanych raperów, na przykład Tede i Eldo, Peja i Gural.

Powiązane