Profesjonalne wybielanie zębów a mosty protetyczne.

Stomatologia to szybko rozwijający się dział medycyny, z której korzysta mnóstwo ludzi na całym świecie. Poza leczeniem zachowawczym,  coraz więcej pacjentów poddaje się zabiegowi wybielania zębów. Możemy oczywiście podejmować próby samodzielnego wybielania w domu, ponieważ na rynku dostępnych jest sporo preparatów do tego przeznaczonych.  Jednakże z pewnością nie jest to metoda efektywna, a przede wszystkim nie jest bezpieczna . Możemy w ten sposób uszkodzić sobie szkliwo. Dlatego odradzamy podejmowania takich działań.

Jeżeli zależy nam na efektach widocznych i trwałych, przy zachowaniu bezpieczeństwa – najlepiej zgłosić się na zabieg wybielania zębów do stomatologa.

Jeśli wybielanie ma być skuteczne i bezpieczne, to tylko w gabinecie stomatologicznym

Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania, dentysta przeprowadza z pacjentem dokładną rozmowę o jego stanie zdrowia. Zanim specjalista przystąpi do wybielania szkliwa, pacjentowi wykonywany jest tzw. diagnostyczny pakiet badań w celu sprawdzenia stanu uzębienia. Oprócz tego stomatolog  przekazuje pacjentowi wszelkie  niezbędne informacje na temat przeciwwskazań do zabiegu wybielania zębów . Wśród nich wymienić można:

 • nadwrażliwość zębów,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • odsłonięte szyjki zębowe,
 • choroby przyzębia,
 • paradontoza,
 • infekcje,
 • alergia na substancje zawarte w żelu do wybielania,
 • stany próchnicze zębów,
 • afty i stany zapalne w jamie ustnej,
 • niska odporność,
 • ostatnio wykonane zabiegi chirurgiczne,
 • zażywanie niektórych leków.

Co w przypadku gdy mamy mosty protetyczne ?

Gdy mamy już most protetyczny który zastępuje kilka zębów, zawsze może być tak że po wybieleniu będzie inny odcień mostu a inny zęba. Najlepszą opcją jest wybielić zęby ZANIM będziemy zakładać most protetyczny.

Sposoby wybielania zębów

 Stomatologia dzięki postępom technologicznym umożliwia wybór kilku metod wybielania.  Ogólnie rzecz biorąc, wybielanie możemy podzielić na gabinetowe – wykonywane przez stomatologa i nakładkowe (wykonywane samodzielnie w domu). My skupimy się na profesjonalnych metodach stosowanych w gabinetach stomatologicznych .

Pacjent, który pragnie poddać się zabiegowi wybielania zębów może skorzystać m.in. z metody beyond. Jest to niezwykle popularna metoda stosowana przez wielu specjalistów w dziedzinie stomatologii. Na czym polega zabieg? Dentysta nakłada na powierzchnię szkliwa pacjenta transparentny żel, a następnie kieruje na zęby wiązkę światła specjalnej lampy. Taki zabieg może rozjaśnić zęby aż o osiem odcieni. Procedura trwa około godziny. Jest bezpieczna. Z reguły jest to zabieg bezbolesny, jednakże u niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość zębów i wrażenie kłucia.
Kolejną innowacyjną metodą wybielania zębów jest zabieg polegający na  rozjaśnianiu, przy jednoczesnym wzmocnieniu szkliwa. Zaczyna się od nałożenia specjalnej pianki na powierzchnię zębów, która podobnie jak w przypadku metody beyond, poddawana jest działaniu lampy. W tym przypadku możemy mieć pewność o zachowaniu 100 % bezpieczeństwa zabiegu, ponieważ substancja wybielająca ma w swoim składzie preparat zbliżony właściwościami do szkliwa. Zabieg ten dedykowany jest osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów. Zajmuje do 1,5 godziny. Wyróżnia go całkowita bezbolesność.

Podsumowując, fachowe wybielenie zębów przez profesjonalistę pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty, które utrzymają się nawet do trzech lat. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i zachowaniu higieny zębów. Aby zatrzymać na dłużej olśniewającą biel, warto jest po zabiegu przez 3 tygodnie utrzymywać tzw. białą dietę. Oznacza to, że w diecie powinniśmy powstrzymać się od spożywania pokarmów mocno barwiących, takich jak:

 • buraki,
 • curry,
 • kurkuma,
 • kawa,
 • herbata,
 • czekolada.

Warto wiedzieć, że powierzchnia szkliwa po wybielaniu staje się odwodniona i przez to absorbuje więcej osadów z jedzenia, dlatego wszelkie uzupełnienia zębów(np. mosty protetyczne) mogą mieć inną barwę po wybieleniu

Spożywając niskobarwiące posiłki i napoje, spowodujemy, że nasza upragniona biel zostanie z nami na dłużej, a my będziemy mogli zachwycać otoczenie hollywoodzkim uśmiechem.

Autor

 • Od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie programowaniem i tworzeniem stron internetowych. Ciągle rozwijał swoją pasję, by stać się najlepszym. Po latach spędzonych na nauce pracuje w znanej firmie IT. jego hobby to tworzenie stron, na których dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. scout pisze:

  Przed przystąpieniem do wybielania zębów warto dowiedzieć się o przyczynie przebarwień. Może pijesz zbyt dużo kawy albo herbaty? Czy może palisz papierosy? Jeśli nie pozbędziesz się złych nawyków, to po wybieleniu twoje zęby znowu staną się żółte.

Dodaj komentarz