Obligacje jako inwestycja pieniędzy?

Obligacje to temat rzeka, który mimo wszystko nie jest dobrze znany. Część z nas boi się, że to czarna dziura wciągająca pieniądze. Kolejni zaś uważają, że to dobry sposób na dodatkowy zysk i efektywną inwestycję pieniędzy. Czym zatem są obligacje i jak w nie zainwestować?.

Czym są obligacje?

Najprościej rzecz ujmując jest to forma wartościowego papieru. To on jest podstawą zobowiązania, które następuje pomiędzy wystawcą- emitentem, a nabywcą- obligatariuszem. Zawarta w nim jest deklaracja w której emitent oznajmia, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się do spłaty. Oczywiście warunki oddania długu są z góry określone. Jest to więc swoisty dowód na pożyczkę, która została udzielona na rzecz wystawcy. Papiery wartościowe to również sposób, w jaki państwo pozyskuje kapitał, pożyczając środki od inwestorów. Oznacza to, że inwestując pieniądze w obligacje, stajemy się posiadaczami papierów, za które ręczy państwo.

Jak inwestować w obligacje?

Zaznaczmy na wstępie, że większość rynkowych obligacji przeznaczonych jest dla dużych inwestorów, a progi wejścia mogą być nieosiągalne dla osób prywatnych. Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować pieniądze w obligacje, możemy odkupić je od Skarbu Państwa. Dystrybutorem ich jest obecnie PKO BP. W pierwszej kolejności by rozpocząć inwestycje należy podpisać umowę na prowadzenie konta obligacyjnego. Daje nam to dostęp do serwisu, w którym możemy rozporządzać dyspozycjami zakupu oraz sprzedaży. Za to wszystko zapłacimy szybkim przelewem z naszego konta bankowego, na to konto będą też wpływać zyski. Pamiętajmy, że wartość nominalna każdego papieru to 100 zł, a minimalnym progiem wejścia w inwestycję jest jedna obligacja. Podobnie kupujemy obligacje samorządowe i korporacyjne, mimo że większość jest dostępna dla większych inwestorów instytucjonalnych. Wtedy inwestujemy w formie wyspecjalizowanego funduszu inwestycyjnego. Dodatkowo, można zapisać się na zakup obligacji na akcjach i biurach maklerskich, zwykle wybieranych przez emitenta. Wtedy też, oprocentowanie i warunki zawarcia umowy mogą się znacząco różnić, więc każdą z nich należy wtedy rozpatrzyć indywidualnie.

 

 

Autor

  • Od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie programowaniem i tworzeniem stron internetowych. Ciągle rozwijał swoją pasję, by stać się najlepszym. Po latach spędzonych na nauce pracuje w znanej firmie IT. jego hobby to tworzenie stron, na których dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Wojtek56 pisze:

    Od dawna kupuję złoto uważam, że jest to obecnie najlepsza forma lokowania pieniędzy. Oczywiście trzeba je kupować jak ma niską cenę i poczekać na jej wzrost.

  2. Irek.K. pisze:

    W co inwestujesz pieniądze to kwestia indywidualna, ja nie kupuję złota ani obligacji tylko ziemię:)

  3. BiznesToJa pisze:

    Ja kiedyś kupowałem obligacje ale od paru lat już tego nie robię i wszystkie spieniężyłem, niestety nie da się na nich nic zarobić…

Dodaj komentarz